TAXA 4×35 får snart nye digitale løsninger til vores erhvervskunder.
TAXA 4×35 får snart nye digitale løsninger til dig som erhvervskunde.
Du får en ny version af TAXA.nu med nye funktioner og et nyt design, der giver dig bedre muligheder for at håndtere medarbejdere, bestillinger og forbrug. Samtidig får dine medarbejdere en ny måde at bestille arbejdsrelaterede ture direkte i TAXA 4×35-appen.
På denne side kan du læse om de vigtigste ændringer og se, hvordan TAXA.nu og TAXA 4×35-appen fremover spiller sammen om dine taxature.
Det nye TAXA.nu samler din virksomheds taxature ét sted.
Som administrator kan du blandt andet oprette og administrere medarbejdere, bestille ture på deres vegne og få overblik over virksomhedens bestillinger og forbrug.
Du kan også styre, hvem der må bestille på erhvervskontoen, og gøre det lettere for medarbejderne selv at bestille via TAXA 4x35s app.
I TAXA.nu kan du blandt andet:
Tilføje og administrere medarbejdere
Oprette flere administratorer
Bestille, ændre og aflyse ture
Få overblik over bestillinger og forbrug
Administrere virksomhedens bestillingsregler
Bemærk at det gamle TAXA.nu ikke længere vil være aktivt, når det nye system lanceres. Det er derfor vigtigt, at du som administrator accepterer invitationen og tilføjer de medarbejdere, der skal have adgang til at lave bestillinger på virksomhedens konto. Har du udfordringer eller spørgsmål, kan du altid ringe til vores salgsafdeling på 35309139.
Som administrator er det dig, der sætter rammerne for, hvordan virksomheden bruger TAXA 4×35. Du kan oprette medarbejdere, styre hvem der må bestille, lave bestillinger til dine kunder/gæster, og holde styr på virksomhedens ture.
I denne vejledning viser vi dig trin for trin, hvordan du kommer godt fra start i den nye TAXA.nu.
Vær opmærksom på, at vi nu bruger en ny ekstern leverandør til vores bestillingsplatform. Leverandøren hedder iCabbi, og derfor vil de links, du modtager på din email gå til iCabbis domæner.
Tilføj de medarbejdere, der skal kunne bestille ture via virksomhedens erhvervskonto, og hold deres oplysninger opdateret.
Tilføj de medarbejdere, der skal kunne bestille ture via virksomhedens erhvervskonto, og hold deres oplysninger opdateret.
Dine kolleger kan selv bestille deres arbejdsrelaterede taxature direkte i TAXA 4×35-appen.
Når en medarbejder er oprettet på jeres erhvervskonto, kan vedkommende vælge erhvervskontoen i TAXA 4x35s app, når turen bestilles. Så bliver turen registreret som en erhvervstur.
Det betyder, at medarbejderen kan bestille TAXA 4×35 på samme måde som normalt – men med virksomhedens erhvervskonto som betaling.
Med appen kan din medarbejder blandt andet:
Bestille en TAXA 4×35
Tilknyt virksomhedens erhvervskonto med få tryk
Følge vognen på vej
Se oplysninger om den aktuelle tur
1. Erhvervskontoen sættes op
Log ind på TAXA.nu.
2. Medarbejderne tilføjes
Tilføj dine medarbejder under “Profiler”. Husk at brug deres arbejdsmail.
3. Medarbejderen tilknytter deres arbejdsmail til deres profil i appen
Medarbejderne skal tilknytte deres arbejdsmail til deres profil i appen.
4. God tur
Medarbejderne kan nu vælge konto som betaling, når de bestiller en tur.